Jak si vybrat správné elektrokolo? My to víme!

 

Možná si chcete koupit elektrokolo, ale ještě nevíte jaké. Proto jsme pro Vás připravili tento jednoduchý návod, abychom si to společně vyjasnili.

 



1. Ze všeho nejdříve je nutné se zeptat – víte už, jak elektrokolo funguje? 


Většina budoucích uživatelů elektrokola se na něm nikdy nesvezla, ale pouze o něm slyšela. Pokud patříte mezi ně, tak prosím dál nečtěte, ale nejprve si elektrokolo půjčte.

Od souseda, od známých, nebo se prostě zastavte v ekolo.cz a zdarma to napravíme.

  

 



2. Tak, už jste se projeli? Skvělé - pojďme tedy vybrat to vaše...
 

První věc, kterou si rozmyslete, je rozpočet, který jste si na nákup elektrokola vyhradili.  Víme, že je trochu neslušné se hned bavit o penězích, ale toto je opravdu důležité! 

Pokud chcete do elektrokola investovat méně než 20 tisíc korun, tak si ho radši nekupujte. Okolo 15 tisíc korun už koupíte kvalitní jízdní kolo a budete s ním spokojeni. S elektrokolem za tuto částku ne.

*Na městské elektrokolo si vyhraďte 20-40 tisíc, pokud chcete jezdit do přírody a cestovat, počítejte s 30-50 tisíci a jestli se díváte na terénní e-kola, připravte si 45-70 tisíc, pokud má být eMTB celo-odpružené, tak i o trochu více.

 



3. Stále čtete? Skvěle, teď už to bude jen příjemnější!
 

Zamyslíme se pro jaký účel Vám má elektrokolo sloužit. Přemýšlíte o elektrokole jako o svém „dopravním prostředku“, nebo spíš o „“. Dost pravděpodobně se do jízdy na e-kole zamilujete, a i když se teď vidíte na elektrokole jenom na výletě po lesních stezkách, budete jej možná chtít začít používat i pro každodenní cesty do práce. Nebo naopak. A to jste ještě neuvažovali o super-flexibilním skládacím elektrokole, které s vámi může jezdit autem, nebo zdarma veřejnou dopravou!

 

 


Městská elektrokola 
pro trasy hlavně po městě a na nákupy

 


  
Cestovní elektrokola
 
pro cesty po silnici i po šotolinové cestě
 

 



Terénní elektrokola 
přes hory a doly - také mimo asfalt

 

 


 

4. Jak vybrat velikost elektrokola?
 

Alfou a omegou e-kola, které budete mít rádi, je správný rám, tedy e-kolo vám nebude ani moc velké ani malé, bude se vám na něj dobře nastupovat a budete se na něm cítit bezpečně. Tohle se dá těžko načíst z tabulek nebo z recenzí, je lepší vždy vyzkoušet „naživo“, ale pro orientaci pro vás máme návod, jak zjistit Jaká velikost rámu je pro vaši postavu ideální.

 

Pokud si nejste jistí, kolik „palců“ (vzdálenost mezi korunkou sedlové trubky a šlapacím středem) je pro vás OK, raději nás navštivte a zjistíme to hned.    

Pokud už svou velikost znáte, vybírejte ze základních kategorií nízko-nástupových elektrokol bez horní rámové trubky, trekingových se sníženou (trapéz) či klasickou (diamant) rámovou trubkou, nebo z horských MTB bajků, které většinou nabízí pouze jednu verzi rámu s různě tvarovanou horní trubkou.   

Pamatujte si, že neexistuje nic jako vysloveně "dámský" nebo "pánský" rám  – ale jenom takový, který vám je pohodlný a dobře se na něj nasedá! Na našem webu používáme název dámský rám tehdy, pokud je hlavní rámová trubka ekola snížená. 

 



5. Dál se pojďme zamyslet. Kolik toho za den na elektrokole ujedu?
 

Díky elektrokolu se vám otevřou nové obzory a vzdálenosti, ale budete reálně schopni sedět 80 kilometrů v sedle?
Jednoduchá rovnice: čím větší kapacita baterie = tím vyšší cena kola.  A ke každému elektrokolu samozřejmě dostáváte nabíječku, kterou si vezmete s sebou na výlet, kde si nejste jisti jeho délkou, takže v případě potřeby si elektrokolo prostě dobijete z jakékoli zásuvky.

 

 

V ekolo.cz jsme vytvořili u každého modelu elektrokola jednoduchý nástroj, který reálně odhadne dojezd. Zadáte vaši hmotnost (včetně oblečení a zavazadel), zvolíte si profil trasy a případně vyberete z nabízené kapacity baterií (někteří výrobci nabízí u jednoho modelu několik variant kapacity).

 

 

Baterie stojí asi 1/3 z ceny elektrokola, takže někdy lze volbou menší kapacity baterie ušetřit bez toho, aby vám e-kolo hůře sloužilo. Kapacitu baterie vždy udáváme v tzv. Watt Hodinách (Wh), což je mezinárodní standard. Dnes jsou na trhu nejčastěji baterie od 400Wh do 700Wh (výjimečně i méně a více). Pokud vážíte více, zvolte vyšší kapacitu baterie, to je jediná rada, kterou zde máme. Pokud se chcete o bateriích dozvědět více, pokračujte zde.
 

 

Umístění baterie věnujte také pozornost.  Trend velí baterii co nejlépe „schovat“ do hlavní rámové trubky elektrokola. Zde rozlišujeme baterie neintegrované (instalované třeba místo držáku na láhev), baterie polozapuštěné ale stále viditelné a baterie zcela integrované v rámu.  Pak při letmém pohledu často není snadné poznat, zdali se vůbec jedná o elektrokolo.

U městských elektrokol bude baterie často umístěna na, nebo v zadním nosiči, což znamená, že těžiště e-kola bude hodně vzadu a při časté manipulaci to NENÍ ideální stav. V takovém případě volte nízko-nástupové kolo s baterií umístěnou vertikálně za sedlovou trubkou, v těžišti kola. 


 
 

Můžete zvolit jakýkoliv model elektrokola, pokud jej budete parkovat v garáži.


 



Pokud parkujete třeba ve sklepě a budete muset s elektrokolem manipulovat, je vhodné  zvolit  model,
který je pro přenášení uzpůsobený (kolo bude vyvážené).

 




Pokud nemáte místo na parkování, volte Skládací elektrokolo, které se vejde do jakéhokoli bytu - a (můžete jej snadno složit i do kufru auta nebo ve vlaku). 
 

 

Zjistěte si, jak snadno či komplikovaně lze baterii z elektrokola vyjmout, protože situace, že budete chtít nabíjet mimo kolo (ze zásuvky doma, zatímco kolo zůstane ve sklepě) může být častá.  Pozor, některá nová elektrokola jsou konstruována tak, že baterii nelze vyjmout bez speciálních nástrojů.

 


 

6. Další dilema nákupu elektrokola se týká umístění motoru.



Častý názor
– nic, než středový pohon nemá dnes cenu, je mylný. Většina těch nejvýkonnějších elektrokol na trhu je poháněna právě nábojovými motory (motor je umístěn ve středu zadního kola). Středový motor by měl být samozřejmostí u elektrokol určených do terénu, kde rozložení váhy hraje při přejíždění nerovností důležitou roli. U cestovních elektrokol už to tak jednoznačné není. Rozhodně doporučujeme otestovat podobná e-kola s oběma typy pohonu a pak se rozhodnout dle vlastního pocitu.  Středový motor bude asi o 10-15% dražší, což vychází z jeho složitější konstrukce.   Rozdíl mezi středovým a zadním motorem.

 


 

7. Výbava elektrokola – má smysl jí řešit?
 

Určitě ano. Například Shimano vyrábí přehazovačky za 200 i za 3000 korun a jedna odpružená vidlice může stát 500 a jiná i 15000 korun.  U elektrokol nemá smysl se zabývat gramy hmotnosti ani volit nejdražší systémy, ale je třeba myslet na kvalitu. Zatímco na běžném kole budeme mít nájezd třeba 500-1000 kilometrů za rok, na elektrokole to bude klidně i trojnásobek. Proto je dobré volit komponenty s vyšší kvalitou a odolností. Rádi Vám vysvětlíme konkrétní rozdíly.

 

 

Nevybírejte si nové elektrokolo podle tvaru sedla, nebo držadel. Obě tyto věci určují pohodlí vaší jízdy, ale jsou hodně individuální. Proto, pokud vám nebudou vyhovovat ty, které zvolil výrobce, tak vám v ekolo.cz bezplatně nainstalujeme takové sedlo a držadla, jaké si vyberete (na našich stránkách najdete různé typy). Ani výběr jiné tloušťky a vzorku plášťů (pneumatik) není problém!

 

 

Před výběrem je také dobré promyslet si, kolik toho s sebou povezeme. Můžeme jezdit „na lehko“ nebo jen s batohem či brašnou, nebo máte větší náklad, pak doporučujeme zvolit elektrokolo vybavené zadním nosičem. Pokud budete chtít na elektrokole vozit opravdu VELKÝ náklad, jen v ekolo.cz vám nabízíme mnoho typů v  nové kategorii NÁKLADNÍ-CARGO ELEKTROKOLA.

Sortiment elektrokol je dnes obrovský - v ekolo.cz vám nabízíme dohromady až 500 různých modelů a variant elektrokol. Svojí roli při výběru hraje i Vaše osobní sympatie k určité značce, nebo se Vám líbí konkrétní barva nebo design e-kola. A to je také moc důležité! 

 

Pokud stále s koupí elektrokola váháte, vyzkoušejte náš PRŮVODCE VÝBĚREM ELEKTROKOLA
Ve čtyřech jednoduchých krocích od vás zjistíme co potřebujete a zobrazíme jenom relevantní modely.
 


Testujte elektrokolaPokud už v máte jasno v tom co chcete, doporučujeme zvolené elektro-kandiáty na koupi řádně otestovat. V naší Půjčovně elektrokol si můžete vybrat z mnoha modelů, ale vyzkoušet si můžete libovolné elektrokolo. které máme vystavené v prodejně!

NAŠE DOPORUČENÍ: Nezkoušejte najednou více než 3 různá e-kola. Pak už nebudete schopni poznat mezi nimi rozdíly a zjistit, které je vhodnější. 
 

A pokud se to náhodou ve svém výběru nestrefíte, tak nic neriskujete!
V ekolo.cz máte až 30 dnů na výměnu za jiný, lépe vyhovující model elektrokola.

 


Napadá Vás něco, co jste se zde nedočetli? 
Napište nám na info@ekolo.cz, nebo zavolejte na číslo 220 991 111 a rádi Vám poradíme!